poniedziałek, 4 lutego 2013

NOWY PROJEKT USTAWY O RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH


Drodzy czytelnicy,

dziś przedstawiam Wam pierwszy projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zainteresowanym tą  tematyką znany jest wyrok z dnia 11 lipca 2012 r., w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z konstytucją. Przepisy te utracą moc z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, dlatego też już pojawiają się pierwsze projekty nowej ustawy. Jako pierwsi swoją wizję ogrodów działkowych przedstawili posłowie Solidarnej Polski.




Oto główne postulaty projektu:

1) Ogrody pod ochroną- likwidacja tylko w szczególnych wypadkach

Projekt przewiduje, iż ogrody działkowe są składnikiem terenów zielonych oraz terenów rekreacyjnych i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach o ochronie środowiska. Projekt dopuszcza możliwość likwidacji ogrodu działkowego tylko w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami gospodarczymi lub społecznymi. W momencie dokonania likwidacji, właściwy organ zobowiązany jest zapewnić teren zastępczy o powierzchni nie mniejszej niż likwidowany ogród, wyposażony w taką samą infrastrukturę. Podmiot w interesie którego nastąpiła likwidacja obowiązany jest natomiast do wypłaty odszkodowania za ewentualne szkody wynikłe z likwidacji ogrodu.
Ponadto osobom, które nie skorzystają z możliwości uzyskania działki na terenie zastępczym, przysługiwać  ma od podmiotu, w interesie którego nastąpi likwidacja, odszkodowanie obejmujące wartość działki albo ustanowionego na niej użytkowania oraz zwrot poczynionych przez właściciela lub użytkownika nakładów.

2) Ogródki działkowe zakładać będą gminy


Ogrody działkowe zakładać mają gminy, w drodze uchwały Rady Gminy właściwej ze względu na położenie ogrodu działkowego. Zakładanie ogrodów działkowych jest zadaniem własnym gminy.
Projekt przewiduje ustanowienie pełnomocnika, który wykonuje kompetencje gminy w zakresie zakładania ogrodów.
Zadania pełnomocnika są następujące:
-podział ogrodu na część wspólną i odrębne działki podlegający następnie zatwierdzeniu przez wojta ( burmistrza, prezydenta miasta).
- zbywanie osobom zainteresowanym kupnem wyodrębnione działki albo ustanawia na ich rzecz wyodrębnione działki
-wykonywanie czynności zwykłego zarządu częścią wspólną ogrodu do czasu ukonstytuowania się wspólnoty ogrodu
-zwoływanie pierwszego zebrania wspólnoty ogrodu oraz przeprowadzanie wyboru jej zarządu
-koordynowanie działania pracowników urzędu gminy w zakresie tworzenia ogrodu działkowego.


3)Likwidacja Polskiego Związku Działkowców

Projekt zakłada likwidację PZD którewgo majątek rozdysponowany ma być w dwojaki sposób. Majątek służący bezpośrednio wykonywaniu zadań związanych z kierowaniem ogrodnictwem działkowym przekazuje się Skarbowi Państwa natomiast składniki majątku położone na terenie poszczególnych działek (które są przeznaczone do wspólnego użytku właścicieli i użytkowników działek)stają się częścią wspólną właściwego ogrodu.
Przewidziana jest również likwidacja Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Aktywa i pasywa funduszu przejść mają albo na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz wspólnot ogrodów.


4) Podmiotowość prawna dla wspólnoty ogrodu

Projekt nadaje podmiotowość prawną wspólnocie ogrodu, którą stanowić mają wszyscy właściciele oraz użytkownicy działek.Wspólnota ogrodu staje się zatem podstawową jednostką ogrodnictwa działkowego. Wspólnoty mogą zrzeszać się na zasadzie dobrowolności, w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Wspólnotą ogrodu kieruje zarząd którego głównym zadaniem jest koordynowanie spraw z zakresu części wspólnej ogrodu. Czynności zwykłego zarządu są wykonywane przez zarząd samodzielnie natomiast czynności przekraczające zwykły zarząd wymagają uchwały wspólnoty ogrodu. Organem kontrolnym i opiniodawczym w stosunku do zarządu ma być rada społeczna.
Niniejszy projekt daje prawo do zaskarżania uchwał zebrania wspólnoty ogrodu do sądu powszechnego. Prawo takie przysługuje członkowi wspólnoty ogrodu i może być wykonane w ciagu 6 tygodni od dnia powziecia uchwały. Członek wspólnoty ma prawo do współkorzystania z części wspólnej ogrodu zgodnie z jej przeznaczeniem oraz uczestniczenia w jej zarządzaniu w zamian za co  jest zobowiązany do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem swojej działki, uczestniczenia w kosztach związanych z utrzymaniem części wspólnej ogrodu, korzystania z części wspólnej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli i użytkowników, oraz współdziałania z innymi właścicielami i użytkownikami w ochronie dobra wspólnego.

Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z tekstu projektu (tutaj) i obiecuję na bieżąco informować o wszelkich posunięciach ustawodawcy w tym temacie.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz