środa, 27 lutego 2013

DELEGACJA A ODDELEGOWANIE


W kancelarii praca wre, dlatego dziś szybko z dziedziny prawa pracy.
Tematem wpisu będzie wyjaśnienie różnicy terminów delegacja i oddelegowanie- jest to niezmiernie istotne przy ustalaniu prawa do tzw. delegacji.
Jeżeli masz wątpliwości czy jesteś w delegacji czy zostałeś oddelegowany przeczytaj ten wpis:)

Definicja „podróży służbowej” wyjaśniona jest w art. 775 § 1 kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r., ( Dz. U. Nr 24, poz.141). Zgodnie z jego treścią, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Przepisy prawa pracy nie limitują przy tym czasu trwania takiej podróży. Polecenie podróży służbowej rodzi u pracodawcy istotne obowiązki określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002  r., w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm). Należą do nich m.in. wypłata diet, zwrot kosztów przejazdów czy noclegów.

Termin„oddelegowanie” natomiast został wykształcony w praktyce gdyż kodeks pracy nie zawiera wprost jego definicji. Termin ten znajduje jednak swoją podstawę prawną w art. 42§ 4 kodeksu pracy według którego pracodawca na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym może powierzyć pracownikowi w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy świadczenie innej pracy niż określona w umowie o pracę. Taka tymczasowa zmiana warunków pracy i płacy może dotyczyć także miejsca pracy. Ponadto w przypadku „oddelegowania” nie powstaje po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty dodatkowych należności.

Rozróżnienie „delegacji” od „oddelegowania” niekiedy rodzi pewne trudności. Delegacja jest to podróż służbowa i z przyjętego orzecznictwa wynika, że zdefiniowanie pojęcia podróży służbowej nie może nastąpić w oderwaniu od samego pojęcia „ podróży”. Oddelegowanie które nie wiąże się z podróżowanie jest jedynie czasową zmianą miejsca pracy i nie może być nazwane podróżą służbową. Oddelegowaniem jest zatem wysłanie na okres do trzech miesięcy pracownika w celu wykonywania tych samych obowiązków które wynikają z umowy ale w innym miejscu niż dotychczas określone w umowie o pracę. Oddelegowanie nie może trwać dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym. Jeżeli miejsce wykonywania pracy zostało zmienione na okres do trzech miesięcy należy uznać, iż pracownik został oddelegowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz