środa, 8 sierpnia 2012

NIEKONSTYTUCYJNE PRZEPISY UCHYLONE- CZYLI ZMIANA USTAWY O SPÓŁDZIELNAICH MIESZKANIOWYCH.



Dnia 27.07.2012 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Nowelizacja była koniecznością gdyż stanowiła wykonanie obowiązku dostosowywania prawa do dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego stwierdzających niezgodność przepisów z konstytucją. Mowa o wyroku z dnia 29 października 2010 r. (P 34/08) stwierdzającym niezgodność art. 35 ust. 41, 2) oraz wyroku z dnia 21 grudnia 2005 r. (SK 10/05) stwierdzającym niezgodność art. 44 ust. 1 i 2. ).

TK uchylił także przepisy dające spółdzielniom mieszkaniowym, które przed 5 grudnia 1990 r. wybudowały na nie swoim gruncie budynki, możliwości nabycia własności tych nieruchomości przez zasiedzenie jeżeli nieruchomości te posiadały nieuregulowany stan prawny.
Zakwestionowane w wyroku przepisy powodowały także, iż spółdzielnia, oprócz typowych instrumentów prawnych takich jak np. zasiedzenie czy roszczenie o wykup, uzyskiwała dodatkowe możliwości nabycia prawa do gruntu. Mogła zatem uzyskać tytuł prawny nawet jeżeli na podstawie przepisów kodeksu cywilnego byłoby to niemożliwe.



Nowelizacja z dnia 27.07.2012r., uchyla następujące przepisy:
a)art 53 ust 4 i 42:
Art. 35 (...)”

4.Jeżeli nieruchomość, o której mowa w ust. 1, posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, spółdzielnia mieszkaniowa nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie, jeżeli spełnia kryteria wymagane w ust. 1. Przepisu art. 511 KPC w zakresie zobowiązującym do wskazania we wniosku o wszczęcie postępowania zainteresowanych w sprawie, nie stosuje się.
42.Jeżeli osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie prawa odrębnej własności, a spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się objęty wnioskiem lokal, a spółdzielnia spełnia warunki, o których mowa w ust. 41, to zarząd spółdzielni obowiązany jest, w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku, do wystąpienia do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia gruntu, na którym znajduje się budynek, którego dotyczy wniosek.”

b) art 44ust. 11, 21 , 4
Art. 44.
11.W przypadku podziału nieruchomości stanowiącej własność spółdzielni, polegającego na ustanowieniu odrębnej własności choćby jednego lokalu na rzecz osoby innej niż spółdzielnia, obciążonej hipoteką istniejącą w dniu wejścia w życie ustawy, zabezpieczającą kredyt, z którego środki finansowe przeznaczono na potrzeby tej nieruchomości, hipoteka łączna nie powstaje. Jeżeli członek spółdzielni, na rzecz którego spółdzielnia dokonuje przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu lub budynku dokonał wszystkich spłat, o których mowa w przepisach ustawy, to uzyskuje on prawo odrębnej własności lokalu lub nieruchomości bez obciążeń hipotecznych, z zastrzeżeniem art. 45 ust. 1.
21.Dokonanie podziału, o którym mowa w ust. 11, powoduje wygaśnięcie hipoteki obciążającej nieruchomość w dniu wejścia w życie ustawy zabezpieczającej kredyt, z którego środki finansowe przeznaczono na potrzeby innej nieruchomości. W celu zabezpieczenia kredytu zabezpieczonego poprzednio hipoteką, która wygasła, spółdzielnia niezwłocznie obciąży hipoteką nieruchomość, na potrzeby której przeznaczone zostały środki pochodzące z tego kredytu, lub inną nieruchomość, o której mowa w art. 40.
4. Przepisy ust. 1 1i 21 stosuje się odpowiednio w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu w nieruchomości położonej na gruncie, którego spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym.”

Zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy , pamiętajcie jednak, że do spraw wszczętych na podstawie art. 35 ust. 4 i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz